Čištění

 

 

 

 

Proč je důležité udržovat zařízení čisté a přepastované?


Vaše zařízení např. notebook má uvnitř sebe chlazení, které se může skládat z pasivního chlazení (heatpipe, hliníkové žebrování..) a nebo i z aktivní části (ventilátory..). Tyto části potřebuji mít správné podmínky, aby mohli spolehlivě odvádět teplo z hlavních čipů či zdrojů. Je nutné udržovat čisté a zajistit dobrý průtok vzduchu přes chlazení. Důležité je také neucpávat ventilační mřížky ze spodu a boku notebooku např. peřinou. Existuje mnoho podložek, které tomu spolehlivě zabrání. Dlouhodobé zanesené chlazení prachem, se může projevit na snížení výkonu či na náhodných pádech systému. Dlouhodobé tepelné namáhání nesvědčí žádné součástce na desce a nejvíce to platí u hlavních čipů např. CPU AGU/APU, GPU, chipset, i/o čip a další. Existuje mnoho studií, které se touto problematikou zabývají a je zcela zřejmé a potvrzené, že dlouhodobé vystavování hlavních čipů nadměrnému teplu razantně snižuje jejich živostnost i o 1/3 z údajů uvedených výrobcem.

 

 

 

Jakou teplovodivou pastu mám zvolit?


Na trhu existuje nepřeberné množství termopast s různou viskozitou či schopností převádět teplo. Za nás doporučujeme univerzální pastu se středně hustou viskozitou(trochu řidší pasta na zuby) s minimální tepelnou vodivostí od 6 W/mK. Doporučujeme pastu aplikovat stěrkou v množství “tak akorát”,aby se na jedné ze dvou styčných ploch vytvořila slabá vrstvička pasty. Pasta slouží pouze, jako forma vyhlazení nerovností a zlepšení tepelné výměny u styčných ploch. Nadměrné množství naopak snižuje účinnost výměny tepla.

 

 

 

Čím a jak mám zařízení vyčistit? Jak často by se mělo čistit?


Ke kompletnímu vyčištění počítače či notebooku Vám bude stačit:
Kartáček / štětec, stlačený vzduch / kompresor (ne příliš silný průtok), mikroutěrka / hadr a antistatická pěna / líh případně malá plastová špachtle a hlavně aspoň základní znalosti anatomie notebooku či počítače.

 

Zařízení je nutné rozebrat (pokud jste to nikdy nedělali, tak se do toho nepouštějte a vyčištění raději ponechejte na odborném servisu) a odpojit baterii i CMOS baterku. Dále je nutné sundat chladič a odpojit ventilátor. Z chlazení a čipů opatrně odstraňte zbytek pasty. Pomůže Vám k tomu líh a plastová špachtle / ubrousek. Celé chlazení s ventilátorem si vezměte stranou třeba do venkovních prostor a vyfoukejte od prachu. Dále použijte kartáček a chlazení důkladně vyčistěte a znovu vyfoukejte (pokud necháte zapojený ventilátor v desce a pokusíte se o vyfoukání, tak můžete nenávratně poškodit desku. (Nezapomeňte ho odpojit). Dále už jen naneste teplovodivou pastu na čipy a chlazení mírně dotáhněte, tak akorát menším šroubovákem (pokud šroubky utáhnete příliš, tak chlazení nemusíte příště sundat).

Zařízení doporučujeme vyčistit aspoň jednou ročně. V závislosti na kvalitě pasty, se může doba přepastování lišit, ale i tak doporučujeme vyčistit a rovnou i přepastovat jednou ročně.

 

 

 

 

Na závěr bych Vás za náš tým ServisniTo. Rád pozval na naší letní akci “Vyčistíme Vaše zařízení” pouze za 149Kč. Je lepší vyčištění nechat na odborném servisu. Zařízení přinesete a na počkání Vám ho vyčistíme. Bez starostí.  :-)

 

Děkuji za pozornost při čtení článku a doufám, že Vám byl nápomocen.


S přáním hezkého dne

 

Stanislav Pour